County Girl Winners

 County Girl Competitions.

Girls Championship (L.Moss Blundell Cup) Scratch Winner ____ 2021 - Juliette Coffey

Given in 1970 by Miss L Moss-Blundell (member of Aldeburgh Golf Club).  County Captain 1972-73 and President 1980-81.

YEAR NAME CLUB VENUE
2021 Juliette Coffey Woodbridge Felixstowe
2020 Cancelled – Covid 19   Felixstowe
2019 Georgia Parker Ipswich Ipswich
2018 Fiona Stokes Haverhill Woodbridge
2017 Alice Barlow Newton Green Aldeburgh
2016 Alice Barlow Newton Green Felixstowe
2015 Alice Barlow Newton Green Ipswich
2014 Eloise Aldous Newton Green Woodbridge
2013 Lily Kent Ipswich Felixstowe
2012 Lily Kent Ipswich Stowmarket
2011 Sarah Howe Ipswich Aldeburgh
2010 Heidi Baek Felixstowe Felixstowe
2009 Heidi Baek Felixstowe Ipswich
2008 Heidi Baek Felixstowe  
2007 Miss K Holley Stowmarket Woodbridge
2006 Miss H Baek Fynn Valley  
2005 Miss H Baek Fynn Valley  Felixstowe
2004 Miss V Inglis Woodbridge  
2003 Miss H Inglis Woodbridge  
2002 Miss H Inglis Woodbridge Ipswich
2001 Miss K Snelgrove Felixstowe Ferry Halesworth
2000 Miss N Larter Aldeburgh Bury St Edmunds
1999 Emma Jukes Stowmarket Ipswich
1998 Emma Jukes Stowmarket Bungay
1997 Louise Wright Ipswich  
1996 Louise Wright Ipswich Waldringfield
1995 Vanessa Bell Ipswich Bury St Edmunds
1994 Amanda Hockley Felixstowe Hintlesham
1993 Hannah Rees Rookery Park Rushmere
1992 Amanda Hockley Felixstowe Flempton
1991 J Hockley Felixstowe Stowmarket
1990 J Hockley Felixstowe Royal Worlington
1989 J Hockley Felixstowe Diss
1988 Joanne Hockley Felixstowe Ipswich
1987 Joanne Hockley Felixstowe Royal Worlington
1986 Wendy Day Thorpeness Stowmarket
1985 Wendy Day Thorpeness Woodbridge
1984 Wendy Day Thorpeness Rookery Park
1983 Julie Wade Felixstowe Aldeburgh
1982 Julie Wade Felixstowe Bungay
1981 Julie Wade Felixstowe  
1980 Diana Marriott    
1979 Fiona E Will    
1978 Linda Warner Woodbridge Stowmarket
1977 Jane Morley   Ipswich
1976 Linda Warner Woodbridge Royal Worlington
1975 Fiona E Will   Aldeburgh
1974 Jane Sharman   Flempton
1973 Jane Sharman    
1972 Jane Sharman    
1971 Penelope Belle    
1970 Penelope Belle    
Junior Championship (Handicap Plate) Nett Winner ____ 2021 - Melissa Coffey

 

Year Name Club Venue
2021 Melissa Coffey Woodbridge Felixstowe
2020 Cancelled – Covid 19   Felixstowe
2019 Juliette Coffey Woodbridge Halesworth
2018 Not Played Not Played Not Played
2017 Rio Everitt Bury St Edmunds Fynn Valley
2016 Georgia Parker Bury St Edmunds Felixstowe
2015 Fiona Stokes Haverhill Ipswich
2014 Molly Newson Thorpeness Woodbridge
2013 Eloise Aldous   Felixstowe
2012 Emily Rothwell   Stowmarket
2011 Melissa Schroeder   Aldeburgh
2010 Eloise Aldous   Felixstowe
2009 Sarah Howe Ipswich Ipswich
2008 Cheryl Chishold    
2007 Sarah Howe   Woodbridge
2006 Cheryl Chisholm    
2005 Nadine Williams    
The Holley Cup - Junior Championship Stableford ____ 2021 - Rebekah Meekings

 

Year Name Club Venue
2021 Rebekah Meekings Stowmarket Felixstowe
2020 Cancelled – Covid 19   Felixstowe
2019 Melissa Coffey Woodbridge Halesworth
2018 Not Played Not Played Not Played
2017 Layla Farthing St Clements  
2016 Mary Cuthbert Thorpeness  
2015 Rio Everitt Stowmarket  
2014 Francesca Tindall Stowmarket  
2013 Francesca Tindall Stowmarket  
2012 Francesca Tindall Stowmarket  
2011      
2010 Melissa Schroeder Rushmere  
2009 Phoebe Coates    
2008 Emily Rothwell    
2007 Jo-Jo Hamer-Philip    
2006 Natalie Alexander    
       
Junior Matchplay ____ 2019 - Georgia Parker
2021 –
2020 – Cancelled – Covid 19
2019 – Georgia Parker
2018  -Not Played
2017 – Not Played
2016 – Alice Barlow
2015 – Alice Barlow
2014 – Abbie Symonds
2013 – Lottie Whyman
2012 – Alice Barlow
2011 – Sarah Howe
2010 – Sarah Howe
2009 – Blaize Esmond
2008 – Heidi Baek
Girls Spring Cup ____ 2021 - Juliette Coffey

The Suffolk Girls Spring Cup was introduced in 2019

Year Name Club Venue
2021 Juliette Coffey Woodbridge Felixstowe
2020 Cancelled – Covid 19   Woodbridge
2019 Georgia Parker Ipswich Woodbridge
Girls Autumn Trophy ____ 2019 - Georgia Parker
Year Name Club Venue
2021      
2020 Cancelled – Covid 19   Newton Green
2019 Georgia Parker Ipswich Thorpeness
2018      
2017      
2016 Alice Barlow    
2015 Alice Barlow    
2014      
2013 Eloise Aldous    
2012 Lily Kent    
2011 Blaize Esmond    
Suffolk Lady / Junior Girl Foursomes ____ 2019 - K.Evans / S.Anderson

This event is kindly sponsored by the Suffolk Veteran Ladies Golf Association.

Year Foursome
2021  
2020 Cancelled, Covid 19
2019 K.Evans/S.Anderson
2018 J.Points/A Barlow
2017 F.McCarthy/R.Evans
2016 E. Aldous/H.Scrope
2015 F.McCarthy/S.Saggers
2014 A.Symonds/M Wilce
2013 S.Randall/K Anderson
2012 H.Davies/A Davies
2011 A.Symonds/M Wilce
2010 A.Symonds/M Wilce
2009 E.Rothwell/S Beeton
2008 S.J. Barker/M Wilderspin
2007 C.Fawdry/P.V.Hunt
2006 N.Alexander/J.Bell
Girls Order of Merit Shield ____ 2019 - Chloe Dixon

The Suffolk Girls Order of Merit Shield was introduced in 2019. Shield kindly donated by Suffolk Veteran Ladies Golf Association.

2021 –
2020 – Cancelled – Covid 19
2019 – Chloe Dixon (Ufford Park)

Junior Girl Golfer of the Year ____ 2019 - Georgia Parker

2021
2020 – Cancelled – Covid 19
2019 – Georgia Parker
2018 – Sophie Kubitzek
2017 – Fiona Stokes
2016 – Fiona Stokes
2015 – Alice Barlow
2014 – Molly Newson
2013 – Abbie Symonds
2012 – Emily Rothwell

Junior Improver of the Year ____ 2019 - Laura Eaden

2021
2020 – Cancelled – Covid 19
2019 – Laura Eaden

Governing bodies

Thank You To Our Partners

X