Trophy Holders

Current Trophy Holders 2018/9

County Champion 2019
Competition Player Club
County Champion 2019 Alice Barlow Bury St Edmunds
Stroke Play Championship 2019
Competition Player Club
Woodbridge Challenge Bowl Lottie Whyman Aldeurgh
Maggie Ivor Jones Plate Alice Barlow Bury St Edmunds
Match Play Championship 2019
Competition Player Club
Churchman Challenge Cup Alice Barlow Bury St Edmunds
Lady Eddis Silver Box Lottie Whyman Aldeburgh
Nett Championship 2019
Competition Player Club
Berendt Handicap Jug Georgia Parker Bury St Edmunds
Championship Plate 2019
Competition Players Club
Championship Plate Not played for
Joy Winn Salver
Competition Player Club
Joy Winn Salver Alice Barlow  Hintlesham
The Nigel Birrell Trophy for Excellence in Golf
Competition Player Club
The Nigel Birrell Trophy Alice Barlow  Hintlesham 
Joint Winners Fiona Edmond  Ipswich
Suffolk Seniors Stroke Play Championship 2019
Competition Player Club
Trophy Winner Debbie Jary Bungay
Suffolk Seniors Match Play Championship 2019
Competition Player Club
Trophy Winner Debbie Jary Bungay
Junior Match Play Championship
Competition Player Club
Not Played Not Played Not Played
Junior Championship - Moss Blundell Cup
Competition Player Club
Moss Blundell Cup Georgia Parker Bury St Edmunds
Junior Championship - Handicap Plate
Competition Player Club
Handicap Plate Juliette Coffey Woodbridge
Junior Trophies - Foursomes Trophy (SVLGA Cups)
Competition Player Club
Foursomes Trophy (SVLGA Cups)    
Coronation Foursomes 2019
Competition Player Club
Le Blond Trophies Lizzie Laflin and Fiona Ferrie Stowmarket
Centenary Foursomes 2019
Competition Player Club
Centenary Salvers Linda Gilham & Pam Willshere Stowmarket
Division l - 2019
Competition Player Club
Sybil Green Trophy Abbie Symonds Ipswich
Nett Prize Abbie Symonds Ipswich

Inter Club Golf Challenge Shield

(Best 3 gross scores)

Abbie Symonds, Sharon Luckman & Di Hitchcock Ipswich
Division 2 - 2019
Competition Player Club
Sybil Green Cup Rebecca Draper Diss
Joan O’Meara Shield
( 3 best nett scores)

Kim Worne, Sally Clarke & Margaret Upton

Kingfisher
Division 3 - 2019
Competition Player Club
Silver Quaich Lynda Ivison Diss
Belstead Shield   
( 3 best nett scores)
Lynda Ivison, Helen Lawson & Helena Honour Diss
Division 4 - 2019
Competition Player Club
Olive Carruthers Cup Carole Saunter The Suffolk
Division 4 Shield
( 3 best nett scores)
Carole Saunter, Shirley Byrne & Patricia Day The Suffolk
Coronation Medals 2018
Competition Player Club
Silver

Pippa Beak -7

Sarah Gotts -7

Flempton

Diss

Bronze Lousie Overberry -10 Ipswich

Please advise secretary@suffolkladiesgolf.org.uk of any nominations for the above medals.

No entries accepted after 14th Nov 2019

Latest Tweets

Proud Sponsors of Junior County Girls

Sponsor

Thank you to Subona for your support over the years

Governing bodies

Thank You To Our Partners

X